Sort by

alicecunniffe has logged 118 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
SPF-18

SPF-18

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rip Tide

Rip Tide

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Festival

The Festival

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry