RSS feed for aliciabr
  • Gimme Shelter

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • Original Cast Album: Company

    ★★★½

  • Nachrede auf Klara Heydebreck

  • The Inextinguishable Fire

  • Easy Rider

    ★★★½

  • Salesman

  • Mensch und Kunstfigur, Oskar Schlemmer und die Bauhausbühne

  • Heiligabend auf St. Pauli

  • Funny Girl

  • A Happening in Central Park

    ★★★★

  • High School

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • White Christmas

  • 7 Up

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Essays

  • Speed

  • An Autumn Afternoon

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • West Side Story

  • Chronicle of a Summer

  • Psycho

  • Primary

  • Ben-Hur

  • Guys and Dolls

    ★★★½

  • The Mad Masters

  • Kiss Me Deadly

    ★★★½

  • It Came from Outer Space

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Do Not Disturb

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

  • Wuthering Heights

    ★★★

  • The New Architecture and the London Zoo

  • The 39 Steps

  • Land Without Bread

  • M

  • Light Spill: Black-White-Gray

  • Impressions of the Old Marseille Harbor

  • Drifters

  • Ghosts Before Breakfast

  • Berlin: Symphony of a Great City

  • Bed and Sofa

    ★★★

  • Berlin Still-Life

  • Rhythm 23

  • Nanook of the North

  • Nosferatu

  • Destiny

    ★★★

  • Rhythm 21

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Trip to the Moon