RSS feed for aliciabr
  • Furious 7

    Furious 7

    ★★★½

    ok but the reveal that they are in a PLANE about to jump out with their CARS, the drama the panache!!!

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    couldn't care less !!

  • Fast & Furious 6

    Fast & Furious 6

    ★★★½

    amnesia, secret sibling, kidnappings - this is a full on telenovela now and I am loving it

  • Fast Five

    Fast Five

    ★★★½

    this movie said acab

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★½

    the only redeeming quality about this movie is vin diesel's soft white sweater

  • 2 Fast 2 Furious

    2 Fast 2 Furious

    ★★½

    pure camp

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★★

    in the voice of that vine, you know the one:
    and they were a found family..... oh my god they were a found family 

  • My Best Friend's Wedding

    My Best Friend's Wedding

    ★★

    of course no one in this movie deserves rights but they had me at the spontaneous musical number

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★★

    so unsettling... 87 minutes of relatable, real anxiety.  

    also can matthew macfadyen stop taking on these kind of roles this is not what I had envisioned for him

  • First Cow

    First Cow

    ★★★

    would pay good money to pet a cow rn

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★½

    endless vacation w andy samberg sign me the fuck up !!!!

  • Young Adult

    Young Adult

    ★★★

    boy am I glad I wasn't popular in high school