ali has logged 40 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ma

Ma

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

BTS World Tour: Love Yourself in Seoul

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry