Highest rated films

  • The Farewell

    ★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Little Monsters

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • The Report

    ★★★½

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Inherit the Wind

    ★★★★½

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • Modern Romance

    ★★★★

  • Design for Living

    ★★★★

  • The Women

    ★★★★

  • Twentieth Century

    ★★★★

  • Take Me Out to the Ball Game

    ★★★★

  • The Barkleys of Broadway

    ★★★★

  • Executive Suite

    ★★★★

  • Where the Boys Are

    ★★★★

  • Middle of the Night

    ★★★★

  • Farewell to Dream

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★½

  • Stan & Ollie

    ★★★½

  • Mr. Blandings Builds His Dream House

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Stan & Ollie

Jan 1

Last Film

Luce

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
61 films
Romance
37 films
Comedy
36 films
Thriller
15 films
Crime
10 films
Music
9 films
Mystery
9 films
Adventure
6 films
Family
6 films
Horror
6 films
USA
80 films
UK
11 films
Japan
3 films
Germany
2 films
Australia
2 films
Canada
2 films
France
2 films
Norway
1 film
Sweden
1 film
English
91 films
French
14 films
Italian
9 films
Spanish
5 films
German
5 films
Japanese
4 films
Russian
2 films
Portuguese
2 films
Latin
2 films
Turkish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Alicia’s most liked review

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

★★★½

An interesting take on Ted Bundy, showing the story of his murder trials from the perspective of his first wife. The director doesn’t glamorize Ted, but you do understand why his wife was questioning her own gut instinct almost to the end. In terms of his serious roles, this is…

More reviews

Alicia’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

A Christmas Prince: The Royal Baby
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Another Part of the Forest
Average weighted rating:

3.3

Films Alicia watched in 2019

  • Luce
  • The Apartment
  • The Awful Truth
  • Shadow of a Doubt
  • Richard Jewell
  • Brittany Runs a Marathon
  • Carol
  • You've Got Mail
  • Her Smell
  • Love, Antosha
  • The Good Liar
  • Insiang
  • Christmas Evil
  • Inherent Vice
  • Carmen Jones
  • It's a Wonderful Life
  • Peyton Place
  • The Rain People
  • Sitting Pretty
  • The Song of Bernadette
  • 12 Angry Men
  • Sister Kenny
  • Night Must Fall
  • The Divorcee
  • Ivanhoe
  • Suspicion
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Pygmalion
  • Bombshell
  • A Christmas Prince: The Royal Baby
  • The Knight Before Christmas
  • The Holiday
  • Sons and Lovers
  • The Uninvited
  • Coming Home for Christmas
  • Switched for Christmas
  • Three Smart Girls
  • The Gay Divorcee
  • National Velvet
  • White Christmas
  • The Sweetest Christmas
  • Gentleman's Agreement
  • The Princess and the Pirate
  • Road to Morocco
  • Going My Way
  • Queen & Slim
  • Lassie Come Home
  • In Fabric
  • The Maltese Falcon
  • Midnight Family
  • A Colt Is My Passport
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • The Warped Ones
  • Eat Pray Love
  • The Two Popes
  • Old Joy
  • Knives Out
  • Gimme Shelter
  • The Perils of Pauline
  • Land of the Pharaohs
  • Above Suspicion
  • Grand Hotel
  • Little Monsters
  • The Souvenir
  • Velvet Buzzsaw
  • Greener Grass
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • The Sunlit Night
  • The Report
  • The Nightingale
  • Honey Boy
  • The Farewell
  • Native Son
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Les Enfants Terribles
  • Farewell to Dream
  • Waiting Women
  • Where the Boys Are
  • Middle of the Night
  • Executive Suite
  • Sunset Boulevard
  • Another Part of the Forest
  • Take Me Out to the Ball Game
  • The Man With Bogart's Face
  • The Highwaymen
  • When a Man Loves
  • Viva Las Vegas
  • Smilin' Through
  • Design for Living
  • Inherit the Wind
  • Jour de Fête
  • The Kid Who Would Be King
  • The Women
  • Twentieth Century
  • The Barkleys of Broadway
  • Modern Romance
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • Stan & Ollie

World Map

Highly rated films Alicia is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Highly rated with Alicia’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Matrix
  • Parasite
  • Anima
  • Uncut Gems
  • The Irishman
  • Star Wars
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lion King
  • Shoplifters
  • Marriage Story
  • The Favourite
  • Roma
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Farewell
  • Ad Astra
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Mikey and Nicky
  • Eighth Grade
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Unbreakable
  • If Beale Street Could Talk
  • Little Women
  • Knives Out
  • Hereditary
  • Avengers: Endgame
  • A Hidden Life
  • Burning
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Toy Story 4
  • Knock Down the House
  • Pain and Glory
  • John Wick: Chapter 2
  • Us
  • Toy Story 2
  • Her Smell
  • John Wick
  • Varda by Agnès
  • A Star Is Born
  • Apollo 11
  • The Art of Self-Defense
  • The Souvenir
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Nightingale
  • Luce
  • Booksmart
  • Hustlers
  • High Life
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Honey Boy
  • Return of the Jedi
  • Under the Silver Lake
  • Ford v Ferrari
  • Les Misérables
  • Midsommar
  • Wild Rose
  • Waves

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more