Sort by

alicja has logged 423 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Years

10 Years

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Explorers

Explorers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Edit this entry  
08
Ah Boys to Men 4

Ah Boys to Men 4

2017
×
½
Edit this entry  
07
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lawless

Lawless

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
04
The Siege

The Siege

1998
×
★½
Edit this entry  
04
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★½
Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★½
Edit this entry  
02
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry