Sort by

Alainah has logged 251 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The House

The House

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flower

Flower

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gia

Gia

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry