Sort by

Ali has logged 333 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Girl

My Girl

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old School

Old School

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nativity Rocks!

Nativity Rocks!

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shine

Shine

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry