Sort by

alisfr182 has logged 186 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★
Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chris Rock: Kill the Messenger

Chris Rock: Kill the Messenger

2008
×
Edit this entry  
23
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★½
Edit this entry  
06
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry