Alison has logged 235 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
★★½
Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Prom Night

Prom Night

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry