Sort by

Sam has logged 435 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Retaliation

Retaliation

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Max Steel

Max Steel

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Rock the Kasbah

Rock the Kasbah

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Urge

Urge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Coast

West Coast

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Spy

I Spy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry