Sort by

Sam has logged 526 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bright

Bright

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Outlaw: Gangster VIP

Outlaw: Gangster VIP

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Edit this entry  
26
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Recall

The Recall

2017
×
Edit this entry  
21
How to Be a Latin Lover

How to Be a Latin Lover

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
★½
Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry