Allen has logged 160 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spiral

Spiral

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cleaning Lady

The Cleaning Lady

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry