Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Naked

Naked

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A War

A War

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry