allison has logged 57 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read prior review Edit this entry  
31
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read prior review Edit this entry  
31
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read prior review Edit this entry  
20
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read prior review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
That One Day

That One Day

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
As You Are

As You Are

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Disobedience

Disobedience

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Disobedience

Disobedience

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Occidental

Occidental

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Circumstance

Circumstance

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry