Sort by

Allison M. has logged 701 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wide Awake

Wide Awake

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wartorn: 1861-2010

Wartorn: 1861-2010

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
End of the Century: The Story of the Ramones

End of the Century: The Story of the Ramones

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Haunter

Haunter

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Kid Could Paint That

My Kid Could Paint That

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

Shut Up Little Man! An Audio Misadventure

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Word Wars

Word Wars

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sicilian Ghost Story

Sicilian Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

Don't Think I've Forgotten: Cambodia's Lost Rock and Roll

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Private War

A Private War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manufactured Landscapes

Manufactured Landscapes

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Street Fight

Street Fight

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eight Hours Don’t Make a Day

Eight Hours Don’t Make a Day

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death in Small Doses

Death in Small Doses

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Upside

The Upside

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roman Polanski: Wanted and Desired

Roman Polanski: Wanted and Desired

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tito and the Birds

Tito and the Birds

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternity

Eternity

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Samouni Road

Samouni Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Vogue: The Editor's Eye

In Vogue: The Editor's Eye

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annie Leibovitz: Life Through a Lens

Annie Leibovitz: Life Through a Lens

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jirga

Jirga

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Slacker Uprising

Slacker Uprising

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vito

Vito

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Grey Gardens

Grey Gardens

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Human Resources

Human Resources

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singapore

Singapore

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Circumstantial Evidence

Circumstantial Evidence

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Border

Border

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry