Sort by

Allison M. has logged 564 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chekhov

Chekhov

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A View Taken from a Mobile Platform I

A View Taken from a Mobile Platform I

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pompiers : sortie de la pompe

Pompiers : sortie de la pompe

1896
×
★★★
Edit this entry  
31
Chiens savants: la danse serpentine

Chiens savants: la danse serpentine

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chasse au Renard: Le Départ

Chasse au Renard: Le Départ

1899
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Le roi de Cambodge se rendant au palais

Le roi de Cambodge se rendant au palais

1899
×
★★★
Edit this entry  
31
Constantinople, panorama de la corne d'or

Constantinople, panorama de la corne d'or

1897
×
★★★
Edit this entry  
31
Thiers, Mac-Mahon, Grévy, Carnot, Félix Faure

Thiers, Mac-Mahon, Grévy, Carnot, Félix Faure

1898
×
★★★
Edit this entry  
31
Exercises de lances

Exercises de lances

1903
×
★★½
Edit this entry  
31
Exercises de lances

Exercises de lances

1903
×
★★½
Edit this entry  
31
Sauts au cheval en longueur

Sauts au cheval en longueur

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Execution of Joan of Arc

The Execution of Joan of Arc

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mauvaises herbes

Mauvaises herbes

1897
×
★★½
Edit this entry  
31
Festival of Paris 1899: Flowering Car Contest

Festival of Paris 1899: Flowering Car Contest

1899
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
L'arrivée en voiture - La remise des decorations - La sortie de la Chambre de Commerce

L'arrivée en voiture - La remise des decorations - La sortie de la Chambre de Commerce

1902
×
★★★
Edit this entry  
31
Bains de Diane (Milan)

Bains de Diane (Milan)

1896
×
★★★
Edit this entry  
31
Serpentine Dances by Annabelle

Serpentine Dances by Annabelle

1896
×
★★★
Edit this entry  
31
Ringkämpfer

Ringkämpfer

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Akrobatisches Potpourri

Akrobatisches Potpourri

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Der Jongleur

Der Jongleur

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
The Boxing Kangaroo

The Boxing Kangaroo

1895
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Italienischer Bauerntanz

Italienischer Bauerntanz

1895
×
★★½
Edit this entry  
31
Hungry for Change

Hungry for Change

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malacostraca

Malacostraca

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Ice on Fire

Ice on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bloom of Yesterday

The Bloom of Yesterday

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Honeyland

Honeyland

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Tizoc

Tizoc

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mimbre

Mimbre

1958
×
★★★
Edit this entry  
24
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★
Edit this entry  
24
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★
Edit this entry  
24
Thin

Thin

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

At the Heart of Gold: Inside the USA Gymnastics Scandal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Two Faces of a Bamileke Woman

The Two Faces of a Bamileke Woman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chez Jolie Coiffure

Chez Jolie Coiffure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry