• The Only Son

    ★★★½

  • Osaka Elegy

    ★★★★½

  • Mr. Thank You

    ★★★★½

  • An Inn in Tokyo

    ★★★½

  • Wife! Be Like a Rose!

    ★★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Downfall of Osen

    ★★★½

  • The Goddess

    ★★★★½

  • A Story of Floating Weeds

    ★★★½

  • Our Neighbor, Miss Yae

    ★★★★

  • Street Without End

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Every-Night Dreams

    ★★★½

  • Japanese Girls at the Harbor

    ★★★★

  • Apart From You

    ★★★

  • Christopher Strong

    ★★★½

  • Woman of Tokyo

    ★★★

  • No Blood Relation

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★

  • Where Now Are the Dreams of Youth?

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★★

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★★

  • I Was Born, But...

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★★

  • Tokyo Chorus

    ★★★

  • Flunky, Work Hard!

    ★★★

  • The Lady and the Beard

    ★★½

  • That Night's Wife

    ★★★

  • I Flunked, But...

    ★★★

  • Walk Cheerfully

    ★★½

  • A Straightforward Boy

    ★★½

  • I Graduated, But...

    ★★½

  • Fighting Friends

    ★★½

  • Un Chien Andalou

  • Days of Youth

    ★★

  • The Docks of New York

    ★★★★½

  • Children of Divorce

    ★★

  • Metropolis

  • The Pleasure Garden

    ★★½

  • Song of Home

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

  • The Kiss

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Sallie Gardner at a Gallop