• Blackhat

    Blackhat

    ★★★★½

    I've been on a movie slump lately so the best way to end 2020 and start 2020 was rewatching old gems. This was my pick for the first movie and definitely a great way to begin the year. Recently I've watched all of 007 Craig (for no apparent reason?) and the contrast is so huge it made me love this more than I already do. Mann's attention to details and the clear distinction between an action piece made specifically for…

  • Money Plane

    Money Plane

    ★★

    The fact this seems like it was made on quarantine while in fact is just *that* low budget is kinda funnier than the movie itself.

  • A Moment of Romance

    A Moment of Romance

    ★★★★★

    Andy Lau on the screen is mesmerizing and the people who made it certainly were aware and used that to the extreme. Love depicted in the most desperate way possible, everything is over the top and soap-opera worthy and the build-up for the chaos to take over in the end is the best roller coaster ride you could ever ride.

  • My Sweet Grappa Remedies

    My Sweet Grappa Remedies

    ★★★½

    Very soft and delicate, perfect for when you're looking for something calm and immersive. The inner monologues are the most 'action' you can get out of this, but they help you understand the main character introverted personality and the pure way she sees the world surrounding her, but never in a dull way. It's brutally sincere if anything.

  • The Woman Who Ran

    The Woman Who Ran

    ★★★★

    Way less aggressive than the previous movies, who followed similar themes. Has a sort of healing sensation all over the place, focusing on the passing of time and the switch of being the voyeur to actually stand and overcome the past and the memories. The last scene marks an obvious ending to the cycle that began with On The Beach at Night Alone and it feels like this is the last movie Sang-soo and Min-Hee will make it about the…

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★½

    16 years after her debut, it was exciting to learn Alice Wu was coming back to the game with another film, but terrifying at the same time, as it was going to be on a teenage rom-com from Netflix. Not that the 'teenage' factor is a problem, neither the 'rom-com', considering Saving Face was a great one. It's terrifying because this types of movies from Netflix are usually made in the most generic, algorithm-based way possible. Thankfully, it wasn't the…

  • Undine

    Undine

    ★★★★★

    "In the center of Berlin now stands a museum built in the 21st century... in the form of an 18th-century ruler's palace.
    The deceptive part lies in the hypothesis that this makes no real difference, which is the same as claiming that progress is impossible."

    For me, Petzold is always at his best when he keeps it simple and is able to translate his ideas into the bodies at display, leaving the hard-to-digest messages to simply lay into Paula Beer's…

  • Get Over It

    Get Over It

    ★★★★

    Could've been a cult classic if it weren't so off the radar and if musicals were in fashion again. I can definitely see this being a major inspiration to High School Musical, even if that is a way softer take in the whole jocks vs. theatre kids contrast. If you like Kirsten Dunst, Shakespeare, lighthearted teen comedies or is simply in the mood for plain fun, be sure not to miss this one.

  • Siberia

    Siberia

    ★★★★

    "You arrived at this through reason. That is your problem."

    If The Drifter Killer is Ferrara doing punk rock, Siberia is his no-wave film. So much violence trapped inside a sore throat, every scream and noise reduced to a empty room filled with noise and close to none melody. 4:44 was his vision of the end of the world, this is his afterlife. It puts Willem Dafoe to walk into the Gethsemane and he barely makes it out alive.

  • Goodbye, Dragon Inn

    Goodbye, Dragon Inn

    ★★★★½

    I'm aware that Tsai is a long term cinephile, and the message he's going is quite obvious, but I didn't understand how powerful it was til the scene where it focused on two of the characters, who were moving towards each other for a while, and suddenly one of them lights the cigarette for his companion. The slowly start to smoke and afterwards I immediately started smoking too and realized the movie has already put me on the position of…

  • A Day Off

    A Day Off

    ★★★★

    Depressive little gem that could be lost forever if it wasn't rediscovered and restored for all to see. It's easy to understand the reasons behind the censorship and banning, considering South Korean conservative views (that are strong even to this day) and it depicts a very taboo subject that it's polemic in most cultures. The rawness of the piece makes contrast with the overly melodramatic moments, but always sticking to being simple and easy to follow. Like tasting a fine wine on a rainy day.

  • Gilmore Girls: A Year in the Life

    Gilmore Girls: A Year in the Life

    "To the circle of life."
    A bittersweet ending that fits the show's tone, perfectly balancing the dramatic fights, the tear-jerking moments and the glimpses of beauty that are the basis of the overall character's relationships. This was probably supposed to be the actual ending back in the original show, but now is adapted to a larger timeline and it really works because Rory is the synthesis of the millennial who spent her whole life hearing how incredible she was but…