Ashraf has logged 205 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Wishing Tree

The Wishing Tree

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
November

November

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ibraham Labyad

Ibraham Labyad

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ritual

Ritual

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Mr. Arashi's Amazing Freak Show

Mr. Arashi's Amazing Freak Show

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Moonlight Whispers

Moonlight Whispers

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Violin Fase

Violin Fase

1986
×
Edit this entry  
11
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Edit this entry  
11
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Edit this entry  
06
Life and a Day

Life and a Day

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kauwboy

Kauwboy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Only Want You to Love Me

I Only Want You to Love Me

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Time That Remains

The Time That Remains

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Hairdresser's Husband

The Hairdresser's Husband

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Wajib

Wajib

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
Edit this entry  
31
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
It's Not Me, I Swear!

It's Not Me, I Swear!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
April Story

April Story

1998
×
★½
Edit this entry  
27
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Box of Life

The Box of Life

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
20
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★½
Edit this entry  
15
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
Edit this entry  
14
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Sassy Girl

My Sassy Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birds, Orphans and Fools

Birds, Orphans and Fools

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★½
Edit this entry