Sort by

Leighton has logged 80 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Edit this entry  
03
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie

The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry