Sort by

❄ Leighton has logged 74 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Burberry

Mr. Burberry

2016
×
Edit this entry  
27
Myth: A Frozen Tale

Myth: A Frozen Tale

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Small Axe

Small Axe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Bowling Alley-Cat

The Bowling Alley-Cat

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bodyguard

The Bodyguard

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barbecue Brawl

Barbecue Brawl

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Baby Puss

Baby Puss

1943
×
★★★
Edit this entry  
26
Baby Butch

Baby Butch

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Semi-Nude Woman Hopping on Left Foot

Semi-Nude Woman Hopping on Left Foot

1887
×
★★★
Edit this entry  
22
Boys Playing Leapfrog: Side View

Boys Playing Leapfrog: Side View

1887
×
★★½
Edit this entry  
22
Lion Walking

Lion Walking

1887
×
★★★
Edit this entry  
22
Throwing Self on Heap of Hay

Throwing Self on Heap of Hay

1887
×
★★½
Edit this entry  
22
Lioness Walking

Lioness Walking

1887
×
★★½
Edit this entry  
22
Cockatoo Flying

Cockatoo Flying

1887
×
★★★
Edit this entry  
22
A Woman Throwing on a Shawl

A Woman Throwing on a Shawl

1887
×
★★★
Edit this entry  
22
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
★★★
Edit this entry  
22
Woman Throwing Baseball

Woman Throwing Baseball

1886
×
★★★
Edit this entry  
22
L'homme machine

L'homme machine

1885
×
★★½
Edit this entry  
22
Athlete Swinging a Pick

Athlete Swinging a Pick

1881
×
★★★
Edit this entry  
22
The Magic Rosette

The Magic Rosette

1879
×
★★★
Edit this entry  
22
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiri-Kis

Kiri-Kis

1907
×
★★★
Edit this entry  
18
The Golden Beetle

The Golden Beetle

1907
×
★★★
Edit this entry  
18
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Danse fleur de lotus

Danse fleur de lotus

1897
×
★★★
Edit this entry  
17
At the Floral Ball

At the Floral Ball

1900
×
★★★
Edit this entry  
17
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Race for the Sausage

The Race for the Sausage

1907
×
★★★½
Edit this entry  
15
Four Women

Four Women

1975
×
★★★★
Edit this entry