rachel has logged 370 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zog and the Flying Doctors

Zog and the Flying Doctors

2020
×
Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Gift from Bob

A Christmas Gift from Bob

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rising Phoenix

Rising Phoenix

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
Edit this entry  
14
Ava

Ava

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
10
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
Love O2O

Love O2O

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anesthesia

Anesthesia

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Guide to Recognizing Your Saints

A Guide to Recognizing Your Saints

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lucid Dream

Lucid Dream

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien Xmas

Alien Xmas

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry