Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barbie: Fairytopia

Barbie: Fairytopia

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Ma

Ma

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wheel of Time

Wheel of Time

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade II

Blade II

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry