ally:) has logged 148 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry