• Anatomy of a Murder

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • The Skeleton Dance

    ★★★★