Sort by

allison has logged 268 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loving Annabelle

Loving Annabelle

2006
×
Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mask You Live In

The Mask You Live In

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Brainious

Brainious

2018
×
Edit this entry  
06
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Peter and the Farm

Peter and the Farm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read prior review Edit this entry  
29
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry