RSS feed for allison

allison has logged 154 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Player

The Player

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wretched

The Wretched

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Paradise Lost 3: Purgatory

Paradise Lost 3: Purgatory

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
17
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paradise Lost 2: Revelations

Paradise Lost 2: Revelations

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Edit this entry  
28
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry