Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
01
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
Edit this entry  
24
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
21
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
12
Meeting Jim

Meeting Jim

2018
×
Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
Wall Engravings

Wall Engravings

1967
×
Edit this entry  
04
Eat Your Catfish

Eat Your Catfish

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
01
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Read prior review Edit this entry  
01
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
28
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Echo

Echo

2019
×
Edit this entry  
25
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Frank

Frank

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
Read the review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
16
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry