RSS feed for alnaiiiif
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
365 Days

365 Days

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mondial 2010

Mondial 2010

2014
×
½
Edit this entry  
19
Homeland: Iraq Year Zero

Homeland: Iraq Year Zero

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Amina

Amina

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
At Night, They Dance

At Night, They Dance

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In White

In White

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aziza

Aziza

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Submarine

Submarine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ors el-dhib (عرس الذيب)

Ors el-dhib (عرس الذيب)

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sergio

Sergio

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Escape

The Escape

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Innocent

The Innocent

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Egyptian Story

An Egyptian Story

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grain

Grain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
There

There

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freedomland

Freedomland

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
While at War

While at War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Three Disappearances of Soad Hosni

The Three Disappearances of Soad Hosni

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Polar

Polar

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★
Edit this entry  
27
My Mother

My Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Masameer: The Movie

Masameer: The Movie

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Eyes

Dark Eyes

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry