RSS feed for alnaiiiif

alnaiiiif has logged 357 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Elles

Elles

2011
×
Edit this entry  
30
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Edit this entry  
28
Kauwboy

Kauwboy

2012
×
Edit this entry  
28
Thirst

Thirst

2009
×
Edit this entry  
26
The Story of O

The Story of O

1975
×
Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
Edit this entry  
18
Lawless

Lawless

2012
×
Edit this entry  
18
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pieta

Pieta

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
Edit this entry  
16
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Painted Veil

The Painted Veil

2006
×
Edit this entry  
16
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
11
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
Edit this entry  
11
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
On the Road

On the Road

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Crash

Crash

2004
×
Edit this entry  
06
Shirin

Shirin

2008
×
Edit this entry  
05
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lion of the Desert

Lion of the Desert

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
Edit this entry  
04
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
Edit this entry  
02
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Intimate Strangers

Intimate Strangers

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Pure Formality

A Pure Formality

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Everybody's Fine

Everybody's Fine

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Baarìa

Baarìa

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monsieur Hire

Monsieur Hire

1989
×
★★★★★
Edit this entry