Sort by

alor has logged 338 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue's Big City Adventure

Blue's Big City Adventure

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbie as the Island Princess

Barbie as the Island Princess

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
14
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry