Sort by

ty has logged 111 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Duck Duck Goose

Duck Duck Goose

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Winnie the Pooh: Springtime with Roo

Winnie the Pooh: Springtime with Roo

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hateship Loveship

Hateship Loveship

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Crow

The Crow

1994
×
★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Father of the Year

Father of the Year

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Big Business

Big Business

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Broken Star

Broken Star

2018
×
Edit this entry  
25
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ruin Me

Ruin Me

2017
×
★★
Edit this entry  
23
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rosy

Rosy

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Office Uprising

Office Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry