ty ☃️ has logged 131 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Canyons

The Canyons

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yellow Is the New Black

Yellow Is the New Black

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★½
Edit this entry