Sort by

ty has logged 1,031 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Armstrong

Armstrong

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zeroville

Zeroville

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rabid

Rabid

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Jexi

Jexi

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decorating Disney: Holiday Magic

Decorating Disney: Holiday Magic

2017
×
Edit this entry  
23
Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

Disney’s Fairy Tale Weddings: Holiday Magic

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Buddies

Santa Buddies

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Christmas Star

The Christmas Star

1986
×
★★
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry