Sort by

ty has logged 68 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Edit this entry  
27
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sirens

Sirens

1994
×
★★
Edit this entry  
22
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Nice Girl Like You

A Nice Girl Like You

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Sylvia

Sylvia

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Edit this entry  
17
Intruder

Intruder

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
There's No Business Like Show Business

There's No Business Like Show Business

1954
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Losers

The Losers

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Fatal Affair

Fatal Affair

2020
×
Edit this entry  
16
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Step Up 3D

Step Up 3D

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Step Up

Step Up

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★½
Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Relic

Relic

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
7500

7500

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fierce Creatures

Fierce Creatures

1997
×
★★
Edit this entry  
09
Viena and the Fantomes

Viena and the Fantomes

2020
×
★½
Edit this entry  
09
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Woman

The Woman

2011
×
★½
Edit this entry  
08
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Step Up Revolution

Step Up Revolution

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bereavement

Bereavement

2010
×
★★½
Edit this entry