Sort by

Mary has logged 445 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trust

Trust

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read other review Edit this entry  
23
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wife vs. Secretary

Wife vs. Secretary

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★
Edit this entry  
15
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Edit this entry  
13
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★
Edit this entry  
11
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
09
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★½
Edit this entry  
08
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
½
Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★
Edit this entry  
28
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry