Sort by

Mary has logged 37 entries for films during April 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
30
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★
Edit this entry  
29
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Flesh and Bone

Flesh and Bone

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Con Air

Con Air

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★½
Edit this entry  
20
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Edit this entry  
17
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hell's Angels

Hell's Angels

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hold Your Man

Hold Your Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Son of the Sheik

The Son of the Sheik

1926
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wings

Wings

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
King of Jazz

King of Jazz

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Strange Love of Molly Louvain

The Strange Love of Molly Louvain

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry