Sort by

Sam has logged 485 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nanny

Nanny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Honeymoon

The Honeymoon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fall

Fall

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nan Movie

The Nan Movie

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deck the Halls

Deck the Halls

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
12 Gifts of Christmas

12 Gifts of Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Prey

Prey

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Read the review Edit this entry  
27
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
She Said

She Said

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry