Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
01
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
Edit this entry  
17
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Edit this entry  
14
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry