Alqaseer has logged 64 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Theeb

Theeb

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unknown Woman

The Unknown Woman

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hush! Girls Don't Scream

Hush! Girls Don't Scream

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Mother's Wound

My Mother's Wound

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Square

The Square

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Messages from the Sea

Messages from the Sea

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★
Edit this entry