Sort by

Alttyrt has logged 211 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear Tenant

Dear Tenant

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Violet Evergarden: The Movie

Violet Evergarden: The Movie

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
MOTHER

MOTHER

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Number 1

Number 1

2020
×
★½
Edit this entry  
10
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
31
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Faeryville

Faeryville

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Project Power

Project Power

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Anthem of the Heart

The Anthem of the Heart

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
12 Storeys

12 Storeys

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Singapore Dreaming

Singapore Dreaming

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sandcastle

Sandcastle

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Homerun

Homerun

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Capone

Capone

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry