alteredego has logged 134 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★½
Edit this entry  
11
Footsteps in the Fog

Footsteps in the Fog

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Smash Palace

Smash Palace

1981
×
★★
Edit this entry  
07
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Snorkel

The Snorkel

1958
×
★★½
Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
Edit this entry  
14
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
★★★½
Edit this entry  
14
Adventure in Sahara

Adventure in Sahara

1938
×
★★★
Edit this entry  
14
It Happened in Hollywood

It Happened in Hollywood

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
Willie Dynamite

Willie Dynamite

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★
Edit this entry  
03
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Nights of Zayandeh-Rood

The Nights of Zayandeh-Rood

1990
×
★★½
Edit this entry  
01
Extinction

Extinction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
Edit this entry  
27
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
El sur

El sur

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★½
Edit this entry  
19
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Edit this entry