alteredego has logged 24 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
Edit this entry  
27
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
El sur

El sur

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★½
Edit this entry  
19
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★
Edit this entry  
07
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Edit this entry  
04
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Edit this entry