Sort by

Matt has logged 262 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jazz Icons: Art Blakey Live in '65

Jazz Icons: Art Blakey Live in '65

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Clockwork Elves

The Clockwork Elves

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ontological Cowboy

The Ontological Cowboy

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Draw Me Now

Draw Me Now

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Alan Vega: Just a Million Dreams

Alan Vega: Just a Million Dreams

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Byun, Objet trouvé

Byun, Objet trouvé

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cet air-là

Cet air-là

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Papal Broken-Dance

Papal Broken-Dance

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tony Conrad: DreaMinimalist

Tony Conrad: DreaMinimalist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manuelle Labor

Manuelle Labor

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Flying Saucey!

Flying Saucey!

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eat My Makeup!

Eat My Makeup!

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Bird, Bath and Beyond

Bird, Bath and Beyond

2003
×
Edit this entry  
22
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
The Angel Levine

The Angel Levine

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
RBG

RBG

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Make It Soul

Make It Soul

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Be at Home

How to Be at Home

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Be Alone

How to Be Alone

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Archiving Time

Archiving Time

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Song of Stone

The Song of Stone

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Weavers of Nishijin

The Weavers of Nishijin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hall of Lost Steps

The Hall of Lost Steps

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Footprints

Footprints

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle

Uncle

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Trog

Trog

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry