Sort by

Matt has logged 37 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Song of Stone

The Song of Stone

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Weavers of Nishijin

The Weavers of Nishijin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hall of Lost Steps

The Hall of Lost Steps

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Footprints

Footprints

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle

Uncle

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Trog

Trog

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emotion

Emotion

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In One Breath: Alexander Sokurov's Russian Ark

In One Breath: Alexander Sokurov's Russian Ark

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trick or Truth

Trick or Truth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rejected

Rejected

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Short Peace

Short Peace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chiefs

Chiefs

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
For All Mankind: An Accidental Gift

For All Mankind: An Accidental Gift

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
On Camera: Fifteen Apollo Astronauts and Their Experience of a Lifetime

On Camera: Fifteen Apollo Astronauts and Their Experience of a Lifetime

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry