Álvaro André has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Undine

Undine

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Terminal Station

Terminal Station

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alba

Alba

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

Window Boy Would Also Like to Have a Submarine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Red Moon Tide

Red Moon Tide

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
La Sapienza

La Sapienza

2014
×
Edit this entry  
18
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★
Edit this entry  
06
40 Days to Learn Film

40 Days to Learn Film

2020
×
Edit this entry  
02
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
20
All the Dead Ones

All the Dead Ones

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Our Children

Our Children

2012
×
★½
Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Woman of the Photographs

Woman of the Photographs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Giraffe

Giraffe

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★
Edit this entry  
02
A Woman's Revenge

A Woman's Revenge

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
It Started in Naples

It Started in Naples

1960
×
★★½
Edit this entry  
30
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
Edit this entry  
08
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
O Cortiço

O Cortiço

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
The Portuguese Woman

The Portuguese Woman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tender Enemy

The Tender Enemy

1936
×
Edit this entry  
28
Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna

Digimon Adventure: Last Evolution Kizuna

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Day After I'm Gone

The Day After I'm Gone

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hour of the Star

Hour of the Star

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Don Quixote

Don Quixote

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sai de Baixo: O Filme

Sai de Baixo: O Filme

2019
×
½
Edit this entry  
02
VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
Edit this entry  
29
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Red Phallus

The Red Phallus

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Edit this entry