Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Workers Leaving the Factory

Workers Leaving the Factory

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Antiquities of Rome

The Antiquities of Rome

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2011
×
Edit this entry  
24
Fulano y Mengano

Fulano y Mengano

1957
×
Edit this entry  
23
War at a Distance

War at a Distance

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Inextinguishable Fire

The Inextinguishable Fire

1969
×
Edit this entry  
16
Julia de Castro de la Puríssima: Anatomía de una criminal

Julia de Castro de la Puríssima: Anatomía de una criminal

2015
×
Edit this entry  
10
Testimony

Testimony

1969
×
Edit this entry  
05
Anatomy of a Dandy

Anatomy of a Dandy

2020
×
Edit this entry  
05
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
31
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Wishful Thinkers

The Wishful Thinkers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La casa exagerada

La casa exagerada

2020
×
Edit this entry  
19
American Sniper

American Sniper

2014
×
Edit this entry  
17
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Austerlitz

Austerlitz

2016
×
Edit this entry  
10
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
Edit this entry  
09
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
Edit this entry  
06
This Is 40

This Is 40

2012
×
Edit this entry  
05
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
How to Be a Good Wife

How to Be a Good Wife

2020
×
★½
Edit this entry  
02
Sevilla tuvo que ser

Sevilla tuvo que ser

1978
×
Read the review Edit this entry  
02
La Alameda

La Alameda

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★
Edit this entry  
21
Nainsukh

Nainsukh

2010
×
Edit this entry  
21
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
Edit this entry  
21
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Edit this entry  
20
Amphetamine

Amphetamine

1966
×
Edit this entry  
20
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
Edit this entry  
20
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
London

London

1994
×
Edit this entry  
19
Forensickness

Forensickness

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
17
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Correspondence

Correspondence

2020
×
★★★
Edit this entry