Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Night Must Fall

Night Must Fall

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Devil Doll

Devil Doll

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen

The Ghost Cat and the Mysterious Shamisen

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Invincible: Atom Eve

Invincible: Atom Eve

2023
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Satan's Rhapsody

Satan's Rhapsody

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Man Without a Face

The Man Without a Face

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Dark Harvest

Dark Harvest

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry