Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Control

Control

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Producers

The Producers

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry